Print Friendly, PDF & Email

מידע מקצועי

רופא יקר,

תודה על נכונותך לעזור לילדים נזקקים בירושלים. במהלך תקופת התנדבותך תגלה כי שירותיך נדרשים במידה רבה במרפאתנו. מצב השיניים של רבים מהילדים, המטופלים במרפאתנו, הוא גרוע מאוד, ויש לכך מספר סיבות, כגון:

1. גהות פה לקויה בבית.
2. תזונה לקויה ודיאטה עשירה בסוכרים.
3. חוסר מודעות של ההורים לצורך בביקורות תקופתיות במרפאת השיניים וטיפול בהתאם כולל טיפול מונע.

הילדים מגיעים אלינו ממשפחות במצוקה כלכלית, מפנימיות וממרכז הקליטה. המדיניות שלנו היא לא רק לטפל בשיניהם, אלא גם לחנך אותם לשמירה נאותה על השיניים. אנו מטפלים בילדים וצעירים מגיל 4 עד גיל 26. אנו מעניקים להם את מיטב הטיפולים בתחום רפואת השיניים לילדים. הילדים בדרך כלל מתנהגים יפה מאוד במהלך הטיפול, אך אם יש צורך, אנו נעזרים בסדציה נשאפת עם גז צחוק.  הטיפולים ניתנים ע”י רופאי שיניים כלליים ורופאים מומחים בתחומים: רפואת שיניים לילדים, אנדודונטיה, כירורגיה פה ולסת ורפואת חניכיים.

שעות העבודה במרפאה הן: ימים א’-ד’ 8:00-13:30 וה’ 8:00-12:30.

מכיוון שהמתנדבים שלנו מגיעים ממדינות רבות ושונות, אנחנו מנסים עד כמה שאפשר לתקנן את הטיפול. המנהלים התורנים, ד”ר פטל, פרופ’ אידלמן וד”ר לוריא – הר הציון, כולם מומחים ישראלים ברפואת שיניים לילדים, קובעים את תכנית טיפול לכל ילד וילד ועוקבים אחר ביצועה ואחר שינויים שעשויים לקרות במהלך יישומה.

מתוך התחשבות בילדים, אנחנו מנסים לעשות כמה שיותר טיפולים בביקור אחד, ובכך להפחית את מספר הביקורים לילד.

בטיפולים כמעט תמיד נשתמש באלחוש מקומי. המדיניות שלנו היא להעניק טיפול שיניים ללא כאבים, כדי לשכנע את הילדים והוריהם שרפואת שיניים אינה דבר טראומתי. חומר האלחוש המועדף הוא לידוקאין, אך יש במרפאה גם מפיבקאין וארטיקאין. אנו מאפשרים לרופאים להשתמש בארטיקאין בילדים מגיל 10 ומעלה ובהסננה בלבד!!! לאחר התייעצות עם המנהל התורן. יש במרפאתנו מערכת ממוחשבת למתן אלחוש (STA).

לאחר שנקבעת תכנית הטיפול, הילדים משתתפים בשיעור במסגרת היחידה לטיפול מונע ע”ש דונלד ברמן, באגף ההדרכה אשר במרפאה. במסגרת השיעור לומדים הילדים מפי השיננית שמירה נאותה על גהות פה ותזונה נכונה. רק לאחר שהילדים הפגינו יכולת נאותה לשמור על גהות הפה, הם מתקבלים לטיפול אצל אחד הרופאים. במצב של עזרה ראשונה יתקבלו הילדים לטיפול מידי. כל משפחה מוזמנת לביקורים קבועים כל שישה חודשים. כל ביקור מתחיל בבדיקה שגרתית והדרכה ביחידה לגהות הפה.

שחזור נגעים בין שיניים מתבצע במרפאה באמצעות אמלגם. אנו מחזיקים במרפאה את כל חומרי השחזור (קומפוזיטים, קומפומרים, יונומר הזכוכית) מהחדישים והטובים ביותר. שחזורי PRR  ושחזור שיניים קדמיות מתבצעים תמיד עם חומרים מרוכבים (“סתימות לבנות”).

במקרה של חשיפת מוך בשיניים נשירות ויטליות אנו מבצעים קיטוע מוך(pulpotomy)  עם פורמוקרזול. בדרך כלל תכוסה השן באותה הפגישה בשחזור קבוע או בכתר טרומי.

 MTA (Mineral Trioxide Aggregate) הוכח ביולוגית כחומר מועדף על פני פורמוקרזול והודגמו תוצאות טיפול טובות יותר בשימוש בחומר זה בפרוצדורות של קיטוע מוך בשיניים נשירות. החומר משמש גם לכיפוי מוך ישיר או פרפורציות בשיניים קבועות.  יש במרפאתנו MTA ואנו משתמשים בו לפי צורך.

בשיניים נשירות לא ויטליות, שניתן לשקמן, נבצע פולפקטומי (טיפול שורש) ונמלא את התעלות במשחת Endoflas . שיניים, שאינן ניתנות לשיקום או שהתהליך הזיהומי מערב את נבט השן הקבועה העוקבת, ייעקרו ויבוצע שומר מקום לפי צורך.

בחשיפות מוך בשיניים קבועות, נבצע כיפוי מוך ישיר רק לאחר סילוק מושלם של עששת,  כאשר החשיפה היא קטנה מאוד והשן היא ללא תסמינים . במקרים בהם החשיפה היא נרחבת יותר, נעדיף:

1. קיטוע מוך חלקי באמצעות MTA או מימת הסידן (קלציום הידרוקסיד).
2. קיטוע מוך צווארי (אפקסוגנזיס) עם מימת הסידן.
3. אקסטירפציה ולאחריה הנחה של מימת הסידן בתעלות.

טיפולי השורש במרפאתנו מבוצעים על ידי מומחים באנדודונטיה (טיפולי שורש) עם הציוד החדיש והמתקדם ביותר בתחום ובעזרת מיקרוסקופ.

שימוש בסכר גומי מומלץ לכל הטיפולים בהם מבוצע אלחוש מקומי וחובה בכל טיפולי המוך.

עקירות כירורגיות מבוצעות על ידי מומחים בכירורגיה פה ולסת או מומחים ברפואת חניכיים (פריודונטיה).

בתום הטיפול, הילדים מבקרים שוב את השיננית שלנו: היא מבצעת, לפי צורך, איטומי חריצים במלתעות ומניחה פלואוריד טופיקלי.

מכיוון שבמרפאתנו ניתן דגש מיוחד לחינוך בגהות הפה, אנו ממליצים כי כל ילד, שטרם הוחל בטיפול שלו ונמצאה בפיו רמת פלאק גבוהה או דלקת חניכיים, יישלח לפגישה עם השיננית.

ד”ר רועי פטל – מנהל כללי

Comments are closed.